بازار کار رشته مکانیک

بازار کار رشته مکانیک

خیلی وقت ها شکایت می کنیم که چرا کار نیست و بازار کار خرابه و دلار هم رفته بالا و قیمت همه چی کشیده بالا و از این حرفا. اما هیچ وقت به خودمون بر نمی گردیم که ببینیم کجای کار ما مشکل داره. قبل از اینکه موضوع بازار کار رشته ی مکانیک را بررسی کنیم به چند عامل مهم در پیدا کردن شغل مناسب در این رشته می پردازیم.

تسلط به نرم افزار

دوره ای که مهندس ها می نشستند و با پرگار و گونیا نقشه می کشید و با مداد سیاه طرح می زدند گذشته الان عصر طراحی کامپیوتری شده است.

تسلط به نرم افزارهای طراحی چه دوبعدی و چه سه بعدی از اصول دین این رشته به حساب می آید و اگر آشنا نباشید انگار در این باغ سیر نمی کنید.

پس تا وقت دارید بجنبید و حداقل یک نرم افزار طراحی و یا تحلیل رو یاد بگیرید.

زبان انگلیسی

این رشته که هر کس اسمش رو می شنود می گوید یاد تعمیر کار و دست های روغنی می افتد بسیار وابسته به زبان انگلیسی است. زادگاه این رشته انگلستان است . زبان مادری این رشته انگلیسی. کتاب های این رشته،نرم افزار و همه چیزش انگلیسی است.

برای یک مهندس مکانیک خوش آیند نیست که نتواند یک متن ساده انگلیسی را ترجمه کند آن هم در رشته ی خودش.

چندی پیش یکی از دوستانم برای انجام یک پروژه از من کمک خواست. وقتی برای کمک کردن پیش او رفتم متوجه شدم که حتی کلمات ساده نرم افزار های مثل تغییر فونت یا درج تصویر را نمی داند.

همانجا با خودم گفتم که چظور می شود فردی با این دانش ضعیف در انگلیسی می خواهد گلیمش را در این اوضاع کار بیرون بکشد.

هر کاری که می کنید سریع تر انجامش دهید چون بعد از فارق التحصیلی مجال چندانی برای آموزش و کسب مهارت پیدا نمی کنید. در واقع فشارها آنقدر زیاد می شود که شما در به در دنیال یک شغل می گردید و فرصت افزایش مهارت ندارید.

تجربه کار

قبلا در یکی پست های سایت گفتم که بعد از فارق التحصیلی از دانشگاه شرکت ها و سازمان ها از ما سابقه ی کاری می خواهند آن هم دست کم دوسال برای کوچکترین شرکت ها. خب اوایل این موضوع کمی برایم هضمش سخت بود.

پیش خودم اینگونه بود که سال ها تلاش در دانشگاه و درس خواندن آخر سر به سابقه ی کاری بستگی دارد. اما پیش خودم این فرض ها را گرفتم و به نتیجه رسیدم.

فرض کنید شما یک شرکت کوچک هستید حاضرید به یک مهندس جوان بی تجربه تمام تجارت خود را بسپارید مسلما نه!

فرض کنید یک شرکت بزرگ هستید حاضرید به یک مهندس که سابقه کار در چنین محیطی را ندارد مسئولیتی واگذار کنید مسلما نه!

شاید بگویید بله اما هیچ وقت در آن جایگاه نیستید.

یکی از پیشنهادات من کار کردن به صورت کارآموز است. شاید حاضر نباشند که به شما مسئولیت بدهند اما یک کارآموز با حداقل حقوق گزینه مناسبی برای یک شرکت است که هم کارهای متفرقه را به دوش فرد بسپارید.

هم نیروی انسانی متناسب با نیاز خود پرورش بدهید.

افراد هم در ابتدای کار دنبال ریاست یا حقوق های ثابت و آنچنانی نباشند. بیشتر کار را یاد بگیرند و کسب تجربه کنند.

با انجام دادن این سه کار می توانید شغل مورد نظر خود را پیدا کنید. اگر نظر دیگری درباره‌ی این موضوع دارید نظر خودتون رو ثبت کنید.

برای اطلاعات استخدامی به سایت ایران استخدام مراجعه کنید.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp