آردوینو چیست و چه کاربردهایی در صنعت دارد؟

آردوینو

آردوینو چیست و چه کاربردهای دارد؟

زبان ساده آردوینو یک پلتفرم سخت افزاری و نرم افزاری متن باز است که به راحتی با اتصال آن به کامپیوتر شخصی تان می توانید آن را برنامه ریزی کنید. وجود ماژول های فراوان و کاربردی برای این پلتفرم باعث شده تا خلاقیت های بسیاری در این رشته بوجود بیاید.

مزیت های آردوینو

یکی از بزرگترین مزیت های آردوینو در اینست که نیازی نیست تا لحیم کاری انجام دهید و با استفاده از جامپر وایر به راحتی می توانید برد و ماژول ها و قطعات را به همدیگر وصل کنید. ایده های بسیاری برای اجرا شدن وجود دارد. ماژول های فراوان و آماده ای برای استفاده وجود دارد.

رایگان بودن برنامه نویسی و نرم افزار. شما اگر بخواهید برای دیگر برد های برنامه نویسی کنید باید بابت نرم افزار هزینه کنید. در حالی که آردوینو رایگان است. پروژه های بسیار زیادی دارد و می توانید به صورت رایگان به شماتیک و برنامه نویسی ها دسترسی داشته باشید.

آردوینو میکرو کنترلرهایی هستند که می توانند کارهای بزرگی انجام دهند. به زبان ساده بعضی از کاربرد های آن را می بینید.

  • دستگاه گاز و نشتی
  • سنسور حساس به نور
  • ربات مسیریاب
  • ساخت بازوهای مکانیکی خودکار
  • ربات های ساخت و تولید
  • ایجاد خط تولید کارخانه ( اتوماسیون )
  • فرآیندهای پالسی و واکنشی
  • فشار سنج
  • دما و رطوبت سنج

برد اصلی یا میکرو کنترلر

برد آردوینو uno
برد آردوینو uno

همانند هسته برای دستگاه کار می کند و ماژول مثل بازوهای آن عمل می کنند و نتایج را به آن می فرستند. میکروکنترلر ها از هسته های مختلفی وجود دارند. هسته ATMEG328 از شرکت ATMEL یکی از بهترین هسته های موجود است. کشور سازنده ی بردهای آردوینو ایتالیا است. اما جنس های چینی هم تقریبا به همان اندازه کیفیت دارند و کمی هم ارزانتر هستند.

یکی از معروفترین و پرکاربردترین بردهای آردوینو برای انجام پروژه ها و شبیه سازی اولیه برد UNO است. UNO در ایتالیایی به معنای یک می باشد که یعنی این برد نسل اول خودش است.

برد های کوچکتر مانند لیلی پاد و اتینی و نانو برای ساخت دستگاه ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. چرا که حجم کمتری اشغال می کنند و هزینه ی پائین تری هم دارند.

ماژول

ماژول های آردوینو
ماژول های آردوینو

ماژول ها یک سری بردهای کمکی هستند که سنسور ها و ابزارهای اضافی را به برد آردوینو معرفی می کنند و قسمتی از پردازش را انجام می دهند و تا حد زیادی کمک می کنند تا از آشفتگی و شلوغی برد و دستگاه جلوگیری شود. ماژول های معمولا اندازه های کوچکی دارند و اکثرا از کف دست کوچکتر هستند. اندازه ی بعضی از آنها به بزرگی یک سکه 500 تومانی است.

اتصالات

جامپر وایر
جامپر وایر

برد آردوینو برای اتصال راحتر و تمیز تر به قطعات یک صفحه به اسم breadboard و سیم های اتصال به نام jumper wire استفاده می کند. همانطور که تصویر هم می بینید برد برد کمک می کند تا آشفتگی ذهنی بوجود نیاید و براحتی بتوان دستگاه را عیب یابی کرد و مونتاژ کردن را آسان می سازد.

منبع تغذیه

برد آردوینو می تواند تا 6 ولت جریان برق را در مدار به طور مستقیم داشته باشد. اما می تواند با وصل کردن باتری برق بیشتری را وارد مدار کنید. باتری های کتابی و یا بستن باتری های 1.5 ولت به صورت سری می تواند برق 6 تا 9 ولت را برای شما فراهم کند. پین 5v در برد خروجی و ورودی جربان است.

نرم افزار

برای این که برنامه های خود را وارد میکروکنترلر کنید باید از طریق نرم افزار مخصوص آردوینو برنامه ی خود را بارگذاری کنید. این برنامه همانطور که گفتیم رایگان است و پروژه های بسیاری هم در بستر اینترنت به صورت متن باز و رایگان وجود دارد که میتوانید از آنها استفاده کنید.

پروژه و ایده های کاربردی در Arduino

قصد داریم 5 پروژه ساده ولی کاربردی را که می توان با برد Arduino درست کرد را اشاره کنیم.

1.دستگاه CNC

دستگاه cnc
دستگاه cnc

این دستگاه به چند سرو موتور و یک رایانه مرکزی برای دستگاه دارد که اسکچ را از رایانه بگیرد و آن را طراحی کند. هزینه اش کمی بالاتر از بقیه پروژه هاست اما بسیار کاربردی است و می توانید درآمد زایی داشته باشید.

2.ربات مسیریاب

ربات مسیریاب
ربات مسیریاب

پیشتر هم اشاره کردیم که می توان با استفاده از امکانات کم و ارزان یک ربات مسیریاب و یا امدادگر طراحی کرد. این ربات های امروزه بسیار طرفدار دارند.

3.سیستم کنترل هوشمند خانه

آردوینو
آردوینو

شما با استفاده از نرم افزار های اندروید و یک ماژول وایفای یا بلوتوث می توانید دستگاه خانه خودتان را از طریق دستورات متنی یا صوتی کنترل کنید. این یکی کمی شبیه آینده است. اما باید بگوییم در حال حاضر وجود دارد.

4.ربات وال ای WALL-E

آردوینو
آردوینو

اگر انیمیشن معروف وال ای را دیده باشید حتما از ساخت آن خوشتان می آید مخصوصا اگر با صدای شما فرمان ها را اجرا کند. پروژه ساخت وال ای کمی هزینه دارد اما به نتیجه نهایی کار می ارزد.

5.ربات خط تولید

نگاهی به خطوط تولید کارخانه های پیشرفته بیاندازید می بینید که بیشتر کارها را ربات های دقیق و سریع انجام می دهند. ساخت یک بازوی رباتیک یک علاقه مندی برای طرفداران مکانیک و مکاترونیک است.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *