خانه ای با نیروگاه خورشیدی داشته باشید!

نیروگاه خورشیدی

نیروگاه خورشیدی در خانه

سال های زیادی طول میکشد تا بتوان نفت و گاز را بدست آورد. تولید نفت گاز از طریق رسوب فسیل های حیوانات طی میلیون ها سال بوجود آمده است و اگر این سرمایه گرانبها را از دست بدهیم گمان نمی کنم که عمرمان کفاف بدست آوزدن دوباره آن را داشته باشد.
از این رو در سال های اخیر گرایش ها به سمت استفاده از سوخت های پاک و همچنین سوخت های تجدید پذیر مثل نیروگاه خورشیدی و انرژی باد.

از میان تمام آنها نور خورشید با استقبال خوبی مواجه است و در کشورمان وزارت نیرو مردم را تشویق کرده است تا با نصب پنل های خورشیدی در منازلشان هم برق خود را تامین کنند و هم برق اضافی را به شبکه برق کشور بفروشند. البته که این موضوع به نفع هر دو طرف ماجراست. چون با نصب نیروگاه های خانگی دیگر برقی قطع نخواهد شد و در روزهای اوج گرما که مصرف برق به اوج خود می رسد می توان به این موضوع امید داشت که دیگر در هیچ جایی از کشور مردم از گرمای تابستان رنج نمی برند.

برآورد هزینه های نیروگاه های خورشیدی

در قسمت زیر برآوردی از هزینه های تقریبی برای داشتن یک نیروگاه خورشیدی خانگی محاسبه شده است.

نیروگاه خورشیدی
نیروگاه خورشیدی

هر متر مربع از سطحی که خورشید – در یک روز بدون ابر و آلودگی – بر آن می تابد حدودا ۱۰۰۰ وات توان تابشی دریافت می کند. میزان تابش متوسط در ایران در حدود 950 وات بر متر مربع است. پنل های خورشیدی موجود در بازار تجاری، راندمان حدود 15 تا 17 درصد دارند و با توجه با اینکه تمامی سطح یک پنل خورشیدی شامل سیلیکون های دریافت انرژی نیست، هر متر مربع از این پنل ها حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ وات دریافت انرژی می توانند داشته باشند.البته باید توجه کرد که این مقدار انرژی در صورت تابش عمود نور خورشید به پنل است و زاویه پنل ها در فصول مختلف سال باید تنظیم بشود. پنل های خورشیدی تجاری عموما بالای 300 وات هستند.

کسب و کار نیروگاه خورشیدی

نیروگاه خورشیدی 100 کیلووات، به تنهایی می تواند نقش یک کسب و کار متوسط را بازی کند، با درآمدی 10 تا 12 میلیون تومانی و آورده ای در حدود 650.000.000 تا 750.000.000 میلیون تومان، بسته به فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت.
نیروگاه های 20 کیلو واتی که بیشتر مورد استقبال قرار میگیرد با درامدی 2 تا 2.4 میلیون تومان در ماه نیازمند سرمایه ای معادل 150 تا 170 میلیون تومان، بسته به فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت میباشد.

در بعضی از سایت هایی که خدمات ساخت و نصب نیروگاه های خورشیدی را انجام می دهند. پکیج های قیمتی از 8 میلیون تا 85 میلیون تومان وابسته به نیاز و برق تولیدی خانه شما متغییر است.

در نگاه اول شاید کمی گران به نظر برسد اما در بلند مدت می توانید از برق دائمی خود لذت ببرید. و همچنین به انرژی های پاک هم کمک کنید.

ساخت نیروگاه

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *