تحول آینده در دستان تکنولوژی

همه ی ما می دانیم که در جهانی با سرعت رشد سرسام آور زندگی می کنیم و تحول آینده دور از ذهن نیست.بسیاری از تصورات ما درباره ی آینده در فیلم های سینمایی و کتاب های به تصویر و قلم کشیده شده اند. اما چیزی که مشخصه اینه که خیلی از این مسائل به زودی به واقعیت تبدیل میشن و دیگه جزئی از تخیلات ماها نیستن.

توی این مقاله سعی کردیم تا 5 تکنولوژی که آینده را محتول می کنند را معرفی کنیم و به بحث بپردازیم.

1.اینترنت اشیاء

به زبون آدمیزاد یعنی اینکه خیلی سریع بتونیم با استفاده از گوشی یا کامپیوتر یا گجت های دیگه وسایل توی خونه یا جاهای دیگه رو کنترل کنیم. مثلا به جای اینکه خودمون گل ها رو آب و یا بعضی از اوقات یادمون بره. یه سنسور رو نصب می کنیم و به موقعش و با خشک شدن سطح خاک شیر آب رو باز میکنه و گیاه آب می خوره!

شاید بگین این فناوریش وجود داره! ما هم منکر نمی شیم. فقط میگیم قراره توسعه بیشتری پیدا کنه و توی خونه همه ی ما راه پیدا کنه و از یه فناوری تبدیل به یکی از وسایل خونگی بشه.

تصور کنید که بیرون از خونه هستین و می خواین که کولر روشن باشه تا موقعی که به خونه می رسید خونه خنک باشه. به راحتی به یک برد رباتیک پیامک می زنید و بهش می گید که کولر رو روشن کنه! به همین راحتی!

کلی چیزای دیگه هم از این قبیل وجود داره که به یه سرچ ساده می تونید مثال های دیگه رو خودتون پیدا کنین!

2.هوش مصنوعی

وای وقتی که صحبت از هوش مصنوعی میشه هر کسی یه فکری میاد توی ذهنش و یهو ذهن خیلی ها میره سراغ فیلمی مثل Exmachina که یه ربات با هوش مصنوعی با ذهن انسان بازی می کنه و می تونه خودش رو از دست انسان رها کنه!

البته همچین خطرهای شاید بگی نگی وجود داشته باشه،اما این اون چیزی نیست که دربارش حرف می زنیم!

هوش مصنوعی قابلیت این رو داره که چیزهای جدیدی رو یاد بگیره و رشد کنه. البته از لحاظ فیزیکی نه!

هوش مصنوعی می تونه باعث خلق چیزهای دیگه بشه. همین چند وقت پیش یک ربات هوش مصنوعی تونسته بود تا تصویر چندهزار نفر را به صورت مصنوعی از ترکیب صورت های افراد دیگر بسازد و به نوعی صورت های مصنوعی تولید کند.

هوش مصنوعی می تواند فراتر از یک ربات قدرت تصمیم گیری شخصی داشته باشه و بر اساس تجزیه و تحلیل اطلاعات در موقعیت های جدید،واکنش جدیدی ارئه بده!

کلی چیزای دیگه درباره ربات هوش مصنوعی وجود داره که می تونید خودتون از توی اینترنت دربیارید. ربات سوفیا رو هم فراموش نکنید که یک مطلب درباره اون نوشتیم!

3.پرینت سه بعدی

رسیدیم به موضوع مورد علاقه مهندسین رباتیک و مهندسی مکانیک! یعنی کار با دستگاه پرینت سه بعدی!

ای جان! هر چیزی با هر شکلی خواستی طراحی کن بعدش بریز توی سیستم دستگاه و بعد از جند دقیقه یا ساعت قطعه ات رو تحویل بگیر. دیگه جی از این آسون تر. هلو بپر تو گلو!

الان یه ربات پرینت سه بعدی طراحی کردن که تونسته با بازوهای بزرگ خودش یه خونه رو با مصالح ساخته! الان یه چیزی میگیم اواخر سال 2019 است تا ببینیم بعدا چی میشه.

الان قطعاتی رو با پرینت سه بعدی می سازن که ادم به ذهنش هم خطور نمی کنه. الان قطعات بدن انسان و قلب رو می سازن.

4.نانو تکنولوژی

چند سال پیش یه کتاب درباره فناوری نانو خوندم که خیلی جالب بود و منو وسوسه کرد تا حتی موقع انتخاب رشته دانشگاهم بخواه این رشته بزنم.(البته رفتم مهندسی مکانیک)

خب اون موقع برام خیلی جالب بود کارش ولی بعد از پرس و جو به این نتیجه رسیدم که درآمدش فعلا توی ایران خوب نیست! به خاطر همین بیخیالش شدم.

اما طی چند سال اخیر ایران توی این زمینه پیشرفت های زیادی رو داشته و می تونیم بگیم جزو کشورهای اول دنیا محسوب میشیم.

نانو به زبان ساده یعنی تغییر خواص ماده در ابعاد نانو متری. یعنی خیلی ریز بشیم و سطح و یا درون یک ماده رو بررسی و تغییر و بهبود بدیم.

من که خودم به این صنعت خیلی امیدوارم.

5.ماشین های خودران

مورد علاقه ی مهندسی مکانیک و رباتیک برای تحول آینده.

اون ور آب می شینن با خودشون فکر می کنن چظوری یک ماشین بدون سرنشین می تونه حرکت و حتی مسافرها رو جابجا کنه و این ور ما هنوز داریم روی پراید 50 میلیونی( به نرخ سال 1398) دعوا می کنیم.

خب این هم یکی از فناوری های هست که به احتمال خیلی زیاد در آینده می تونه صنعت حمل و نقل رو متحول کنه. اما مخالفان سرسختی در این زمینه وجود دارند و مانع گسترش این فناوری میشن. هر چند جا برای کار کردن رو این صنعت زیاده اما امیدوارم جامعه جهانی این موضوع رو بپذیره!

امیدوارم از این نوع قلم خوشتون اومده باشه.نظرات خودتون رو برای ما بویسید! با تشکر

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *