معرفی رشته مهندسی مکانیک + جزئیات کامل

مهندسی مکانیک

انتخاب رشته مهندسی مکانیک

مهندس مکانیک فردی با دستانی آغشته به گریس و روغن موتور. یک تصور عامیانه از رشته مهندسی مکانیک است.

البته نمی شود به مردم خرده گرفت چرا که اسم فریب دهنده ای این رشته دارد و اکثر مردم با شنیدن اسم مهندسی مکانیک ذهنشان به سمت تعمیرکار های خودرو و وسایل نقلیه می رود که البته طبیعی است.

اما کسی که می خواد وارد این رشته بشود باید اطلاعی دقیق از آن داشته باشد

مهندسی مکانیک از زمان انقلاب صنعتی در اروپا و پیشرفت کارخانه ها و ساخت اولین موتور به وجود آمد

لفظ مکانیک از واژه ماشین گرفته شده است و می توان در یک جمله گفت که مهندس مکانیک در زمان قدیم به کسی گفته می شد که با ماشین آلات سروکار داشت.

ماشین و مکانیک

مکانیکی بودن یک بعد این ماجراست ولی مهندسی بودن باعث حرفه ای تر شدن می شود. یعنی شما باید تمام حرکات مکانیکی یک ماشین را مهندسی کنید تا اشتباهی صورت نگیرد.

مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی چند سال اخیر دیگر شامل گرایش نمی شود و ورودی های این رشته به صورت عمومی از دروس مختلف می آموزند و حتی از رشته های دیگر مهندسی هم واحدهایی را می گذرانند
برای مثال مبانی برنامه نویسی،مبانی برق،علم مواد،مدیریت و اقتصاد.

اما در اصل این رشته به سه قسمت اصلی تقسیم می شود

  • جامدات
  • سیالات
  • ساخت و تولید

جامدات

جامدات یا رشته ای که امروزه به آن طراحی کاربردی می گویند پیرامون این است که یک ماشین طراحی شود،آنالیز شود و مسائل مختلف آن از لحاظ فیزیکی بررسی شود.
دروسی مثل دینامیک،طراحی اجزا و مقاومت مصالح از واحدهای اصلی این رشته محسوب می شوند.
فارق التحصیلان این رشته بیشتر علاقه به کار کردن در زمینه خودروسازی را دارند که البته با توجه صنعت آشفته خودروسازی در ایران این امکان کمتر وجود دارد و اقبال به این رشته کمتر شده است و افراد سعی در خروج از کشور و گرفتن بورسیه پس از کارشناسی ارشد را دارند

سیالات

این رشته در حال حاضر بیشتر در زمینه انرژی های تجدیدپذیر و تبدیل انرژی فعالیت می کنند و به فعالیت بین رشته ای روی آورده است. فارق التحصیلان این گرایش بازار کار خوبی در ایران دارند و شرکت های بسیاری در این زمینه فعالیت می کنند.
یادگیری نرم افزار و شناخت ابزار و دستگاه هایی که جریان سیالاتی مثل گاز و مایعات را ‌کنترل و بررسی می کنند افراد را در گرایش به پیش می اندازد و ارزش آنها را برای ورود به بازار کار بیشتر می کند.
دروسی مثل سیالات،ترمودینامیک،انتقال حرارت و از اطن دست واحدهای مهم این گرایش هستند

ساخت و تولید

از اسمش مشخص است که افراد تحصیل کرده ی این گرایش مشغول به چه کاری هستند.بررسی فرآیندهای ماشین کاری و فرآیندهای تولید قطعات از مواد به وسیله ابزار و دستگاه های تولید محور اصلی این رشته است.
تولید خط تولید کارخانه های و بررسی و تامین قطعات و ابزارآلات و ماشین ها بیشتر به عهده مهمدسین ساخت و تولید است.
ساخت و تولید در هنرستان هم یک رشته است اما هنرستانی های که در این رشته درس می خوانند برای ورود به دانشگاه بیشتر روی امور عملی تر متمرکز می شوند و جنبه مهندسی را در کنار آن کمتر دارند.
درس علم مواد و روش های تولید و کارگاه دو درس اصلی مقطع کارشناسی مرتبط با این گرایش هستند.

گرایش های جدید و بین رشته ای در مهندسی مکانیک

مکاترونیک

گل سرسبد بین رشته ای ها مهندسی مکاترونیک است که ترکیبی از مکانیک و الکترونیک است که مخفف شده است.
مکاترونیک مباحث رباتیک را با مهندسی مکانیک در هم می آمیزد و شاهکارهایی را خلق می کند که زبان حیرت باز می ماند.

نانو مکانیک

این رشته بیشتر به گرایش سیالات مربوط می شود و با رویکرد نانو مواد سعی در بهبود مواد از لحاظ ویژگی های مهندسی شده دارند.

بازار کار رشته مهندسی مکانیک

رشته مهندسی مکانیک گستره بزرگی از مشاغل را در بر می گیرد و فارق التحصیلان گرایش های مختلف می توانند در شغل های مختلف از کارشناس بیمه گرفته تا مهندس ناظر و کنترل کیفیت و طراح و تولید کننده و…
کار برای این رشته بسیار زیاد است به شرط آنکه دانش آموخته تنها به دانش کتبی بسنده نکرده باشد و مهارت های خویش را گسترش داده باشد.
اگر فرد بخواهد صرفا با در دست داشتن مدرک مهندسی مکانیک به دنبال کار برود کارش کمی سخت می شود و گاهی غیر ممکن می شود. چرا که فارق التحصیلان بسیاری با همین نمرات و همین واحد ها مشابه شما هستند و انتخاب سختی از بین آنها خواهد بود.
پس بیشتر بیاموزید تا بیشتر دربیاورید.

خروج از معضل؟

البته عده ای هم برای کار، خارج از کشور را مقصد خود قرار می دهند.کشور هایی مثل آلمان،آمریکا و کانادا شرایط خوبی برای مهاجرت و کار مهندسین مکانیک وجود دارد که بعضی ها آن را به ماندن در ایران ترجیح می دهند.

[box type=”info” fontsize=”14″ radius=”10″]معضل بیکاری و آموزش عالی[/box]

مهارت های مورد نیاز

سایت های کاریابی را بررسی کنید می بینید که در هیچ کدام از آنها حرفی از معدل و یا دانشگاه محل تحصیل نیامده است.
اکثر آنها نیازمند زبان انگلیسی و تسلط به نرم افزارهای مهندسی هستند و تجربه داشتن شما را به دیگر متقاضیان ارجحیت می بخشد.

مهندسی مکانیک و مهارت
مهندسی مکانیک

با این افسانه که فارق التحصیل دانشگاه شریف حتما کار گیرش می آید و از این قبیل خودتان را گول نزنید. دوران این حرف ها تمام شده است و به جز در کارهای پژوهشی دیگر خریدار ندارند.پس دست به کار شوید.

سخن پایانی

توصیه ای که به همه دانشجویان و فارق التحصیلان این رشته دارم این است که کمتر به دنبال کار باشید و بیشتر به دنبال کارآفرینی و ایجاد شغل باشید چرا که شرایط پیدا کردن سخت تر از ایجاد شغل است.
کسب و کار خود را بسازید و در کنار آن یک شغل کوچک داشته باشید تا هزینه هایتان را تامین کند و به ورشکستگی نرسید.

مهارت هایتان را پرورش دهید و از هر فرصتی برای یادگیری استفاده کنید.

 

[button color=”orange” link=”https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C_%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9″ align=”center” target=”_blank” font=”georgia”]ویکی پدیا[/button]

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp