انرژی هسته ای چیست؟ از بمب اتم تا تولید برق

انرژی هسته ای

انرژی هسته ای چیست؟ از بمب اتم تا تولید برق

انرژی هسته ای که در این سال های اخیر سر و صدای زیادی به پا کرده است و تمام تلاش دولت برای توافق هسته ای در بوق و کرنا شده بود چندان چیز بدی هم نیست!

اگر نگاهی دقیق تر بیاندازیم مزایای این انرژی فوق العاده برای مردم هنوز هم به راستی واضح و مشخص نشده است. خیلی از مردم عادی از خوبی های این این انرژی باخبر نیستند و فقط قسمت تولید برق را از آن فهمیده اند و تصور می کند این فناوری به همین موضوع محدود شده است.

در این مقاله سعی کرده ام تا اندکی از کاربردهای گسترده این انرژی را مطرح کنم و از منظر علمی آن را بررسی کنم.

کاربردهای انرژی هسته ای

مواد غذایی

سال پیش که به نمایشگاه هسته ای در دانشگاه تهران رفتم دو بسته متفاوت پسته دیدم. هر دو از 10 سال پیش نگه داری می شدند. یکی از آنها تقریبا پودر شده بود و با کوچکترین تماسی فرو می ریخت. اما دیگری با استفاده از پرتودهی این همه سال سالم نگه داشته شده بود.

کشاورزی

پاکستان با استفاده از فناوری توانسته است بسیاری از زمین های بایر خود را زیر کشت ببرد. این فناوری در اصلاح نژاد محصولات کشاورزی بسیار کاربردی است. با فرآیند پرتودهی می توان زمان رسیدن میوه ها را کنترل کرد.

دامداری

داشتن یک دام خوب که بتواند بازدهی بهتری داشته باشد از دیرباز خواسته همه ی کشورها بوده است. فناوری هسته ای این مهم را ممکن کرده است. همچنین تشخیص بیماری های دامی و بهبود خوراک دام از این قبیل است.

نیروگاه هسته ای

تولید برق از سوخت های فسیلی مثل ذغال سنگ و گاز باعث تولید آلودگی فراوانی شده است و انرژی الکتریکی که از این راه بدست می آید با محیط سازگار نیست و اثرات محیطی بسیار بدی را برجای می گذارد.

اما انرژی هسته ای بسیار با سازگار است و آلودگی به مراتب کمتری را به همراه دارد.

باتری های هسته ای

زیردریایی های آمریکایی و روسی هر 25 سال یک بار سوخت گیری می کنند این به دلیل وجود باتری های هسته ای در این زیردریایی ها می باشد. دوام باتری هسته ای بسیار زیاد است و در مسائل نظامی مانند این مورد کاربرد بی نظیری دارند.

کاربرد های پزشکی

 • رادیو گرافی
 • گاما اسکن
 • استرلیزه کردن با پرتوهای هسته ای
 • رادیو بیولوژی
 • عکس رادیوگرافی

کاربرد صنعتی

 • نشت یابی با اشعه
 • دبی سنجی پرتویی
 • سنجش پرتویی میزان سائیدگی قطعات در حین کار
 • سنجش پرتویی میزان خوردگی قطعات
 • کشف عناصر نایاب در معادن
 • چگالی سنج مواد معدنی با اشعه

اینها فقط گوشه ای از کاربردهای متعدد انرژی هسته ای و فناوری هسته ای در کل می باشد. صنایع مختلف توانایی رشد و پیشرفت به کمک این فناوری را دارند. حمایت از این نوع فناوری های و تلاش برای گسترش آنها می تواند سرنوشت کشور را تغییر دهد.

گذشته از مزیت های فناوری هسته ای، مشکلاتی هم وجود دارد. یکی از مهم ترین ها دفع زباله هسته ای می باشد. این زباله رادیواکتیو است و خطرات زیست محیطی به همراه دارد.

یکی از ایراداتی که اتحادیه اروپا و 5+1 به ایران وارد می کرد همین نبود فناوری دفع زباله هسته ای بود که برطرف شد.

مشکل دیگری که از محدودیت های استفاده از این فناوری به شمار می رود عمر کوتاه اورانیوم برای تولید انرژی از آن می باشد. در این فرآیند تنها پس از گذشت 23 دقیقه ذره اورانیوم از بین می رود.

راه افزایش عمر ماندگاری این ذره اورانیوم ارتقا آن به ذرات پلوتونیوم است که میانگین عمر 23 سال دارند.

پلوتونیوم

این ذره نیمه عمر بالایی دارد اما یک کاربرد بسیار خطرناک دارد. بمب اتم.
قسمت مهمی از مشکلات هسته ای ایران به همین ماجرا برمی گردد.

کاربرد نظامی پلوتونیوم این ترس را در کشورهای 5+1 انداخت که این امکان وجود دارد که در صورت دستیابی ایران به این فناوری، اقدام به ساخت سلاح هسته ای بکند. تاسیسات هسته ای آب سنگین اراک در حال فراهم سازی پلوتونیوم برای استفاده های صلح آمیز بود. اما متاسفانه کار خود را متوقف کرد.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *